Simts gadi šokolādes konfekšu vēsturē Latvijā

16.11.2017

Par godu Latvijas simtgadei, kuru atzīmēsim 2018. gadā, esam sākuši šķetināt un pārskatīt šo pēdējo simts gadu vēsturi no dažādiem rakursiem. Šodien mēs arvien vairāk aizdomājamies par to, kā konkrētas lietas, vietas un cilvēki šajā laika periodā attīstījušies. Šoreiz kopā ar “Laimas” šokolādes muzeju aicinām doties ceļojumā pa saldākajām Latvijas vēstures lappusēm un iepazīties ar šokolādes konfekšu attīstību kopš Latvijas Republikas proklamēšanas 1918. gadā.

Par godu Latvijas simtgadei, kuru atzīmēsim 2018. gadā, esam sākuši šķetināt un pārskatīt šo pēdējo simts gadu vēsturi no dažādiem rakursiem. Šodien mēs arvien vairāk aizdomājamies par to, kā konkrētas lietas, vietas un cilvēki šajā laika periodā attīstījušies. Šoreiz kopā ar “Laimas” šokolādes muzeju aicinām doties ceļojumā pa saldākajām Latvijas vēstures lappusēm un iepazīties ar šokolādes konfekšu attīstību kopš Latvijas Republikas proklamēšanas 1918. gadā.  

Divdesmitie gadi

Pēc Pirmā pasaules kara beigām un Latvijas Republikas proklamēšanas saldumu ražošana Latvijā pamazām sāka uzplaukt un attīstīties. Lielos apjomos šokolādes konfektes šajā laikā ražoja viena no lielākajām saldumu fabrikām – “Gēgingers”, kā arī strauju attīstību uzsāka saldumu rūpnieks Vilhelms Ķuze. 1921. gadā vairāki ebreju tirgotāji atvēra specializētu konfekšu fabriku “Maķedonija”, kurā sākotnēji strādāja tikai četri darbinieki, bet 1925. gadā “Maķedonija” pārtapa par akciju sabiedrību “Laima” un sāka ražot divdesmitajos gados iecienītāko no “Laimas” šokolādes konfektēm – rūgteni saldo cigoriņu pomādi “Talismans”.

Trīsdesmitie gadi

Trīsdesmitajos gados saldumu rūpnieks Vilhelms Ķuze savā fabrikā ražoja vairāk nekā 90 dažādas šokolādes konfekšu šķirnes. 1937. gadā Latvijas valdība nopirka AS “Rigerts” un “Laimas” akcijas, apvienojot abas fabrikas, tāpēc pamatoti var teikt, ka ne tikai mūsdienu “Laimas” šokolādes gatavošanas meistarība sākusies 1870. gadā ar “Rigerta” fabrikas nodibināšanu, bet arī šokolādes konfekšu pirmsākumi Latvijas teritorijā. Pēc uzņēmumu apvienošanas “Laima” kļuva par lielāko saldumu ražotāju Latvijā. Trīsdesmitie gadi “Laimas” vēsturē ir ļoti īpaši arī tādēļ, ka tieši toreiz kāds jauns šokolādes meistars kā atzīšanos mīlestībā savai dāmai radīja “Laimas” romantiskākās konfektes “Serenāde” receptūru. Konfektes “Serenāde” recepte nav mainījusies kopš tās pirmsākumiem – arī šodien tā tiek gatavota no augstākās kvalitātes tumšās šokolādes, ābolu biezeņa, aprikozēm un riekstiem. Šajā dekādē “Laima” ražoja vairāk nekā 1 000 dažādus saldumus, no kuriem iecienītākā šokolādes konfekte bija “Dienvidnakts” ar ābolu biezeni un ķiršu ievārījumu.

Četrdesmitie gadi

Četrdesmitie gadi bija skaudrs laiks Latvijā un visā pasaulē, bet tomēr arī toreiz “Laima” centās cilvēkus iepriecināt, radot gardas, augstas kvalitātes šokolādes konfektes. Popularitāti strauji visās republikās ieguva „Laimas” šokolādes konfektes “Vāverīte”, “Sarkanā magone”, “Karakums”, “Lācītis Ķepainītis”, “Trifele”, “Vēsma”, “Serenāde”, tāpat “Vētrasputns”, “Rudzupuķe”, konfektes “Asorti”, bet pati iecienītākā bija rozā cukura pomāde ar spēcīgu upeņu aromātu — “Upeņu” konfekte.

Piecdesmitie gadi

Piecdesmitajos gados iecienītāko konfekšu vidū bija šokolādes pralinē konfekte “Karakums” ar vafeļu gabaliņiem un tumšās šokolādes konfekšu izlase ar liķieru pildījumu “Prozit”. 1958. gadā “Laimā” ražoja 169 dažādus saldumus.

Sešdesmitie gadi

Sešdesmitajos ”Laimas” saldumi cilvēkus iepriecināja ne tikai ar tādām pazīstamām garšām kā upeņu, zemeņu, bet arī ražojot konfektes ar tā laika deficīta preču garšām – mandarīnu un banānu. 1962. gadā “Laima” radīja četras jaunas konfekšu šķirnes. Iedzīvotāju vidū pieprasītākā no konfektēm šajā dekādē bija “Laimas” eksotisko garšu karaliene – “Banānu” pomāde — koši balta cukura konfekte ar izteiktu banānu aromātu un garšu.

Septiņdesmitie gadi

Turpretī raibajos un krāsainajos septiņdesmitajos, kad meitenes ģērbās modīgajos midi svārkos un puiši vilka džinsus, iemīļotākais našķis bija šokolādes pralinē konfekte “Jūrmala” ar apelsīnu sukādēm. 1972. gadā konfektes “Banānu” pomāde un “Trifele” bija vienas no visvairāk pirktajiem “Laimas” produktiem. 1975. gadā sāka ražot šokolādes konfektes “Melodija”, kas pēc garšas atgādināja “Lācīti Ķepainīti”.

Astoņdesmitie gadi

Astoņdesmito gadu sākumā “Laima” līdzīgi kā citos īpašos notikumos izdeva speciālu šokolādes saldumu izlasi par godu Olimpiskajām spēlēm Maskavā. Astoņdesmitie bija trauksmaina dekāde, kad savā uzvaras gājienā pretī valsts neatkarībai devās Latvijas Tautas fronte, sarkanbaltsarkanais karogs un raidījums “Labvakar”. Šajā desmitgadē viens no iecienītākajiem gardumiem bija saldskābā vafeļu konfekte “Daile” ar ābolu biezeņa piedevu.

Deviņdesmitie gadi

Deviņdesmito gadu sākumā, kad bija ierobežota pieeja izejvielām, kas nepieciešamas konfekšu ražošanai, daudzus saldumus uz laiku pārtrauca ražot. Tomēr, neskatoties uz to, “Laima” par godu vasaras saulgriežiem radīja vafeļu konfekti “Līgo” ar kanēli un kakao, kas kļuva par iecienītāko šīs dekādes konfekti. 1990. gadā no dažādām šokolādes konfektēm – “Lācītis Ķepainītis”, “Trifele” un “Melodija”, tika izveidoti divu veidu dāvanu komplekti par godu Ziemassvētkiem, kas bija noformēti ļoti glīti – ar bārkstīm. Konfektes bija iespējams iekārt eglītē, bet jāatzīst, ka dāvanu komplekta cena bija augsta – 4 līdz 6 rubļi.

Jaunā tūkstošgade

Jaunā tūkstošgade nesa daudz jaunu vēsmu – Latvija iestājās Eiropas Savienībā un NATO, katram kabatā bija mobilais telefons, bet Pārdaugavas krastā tika likts pamatakmens Latvijas Nacionālajai bibliotēkai. Divi tūkstošā gada sākumā Latvijas iedzīvotāji bija iecienījuši “Laimas” jaunumu – vafeļu, pralinē un rozīņu konfekti “Rēbuss”.

Divi tūkstoši padsmitie gadi

Savukārt 2010. gadā, kad aizsākās mūsdienu dekāde, pieprasītākā bija “Ananasu” konfekte – vafeļu našķis ar ananasu garšu un saldo pildījumu. Pēdējo septiņu gadu laikā “Laima” radījusi daudz  jaunas un iecienītas šokolādes konfektes, tostarp “Gourmet” un “Rīgas Melnā Balzama” konfektes. Šodien “Laimas” sortimentu veido vairāk nekā 87 dažādas šokolādes konfektes.

Par godu Latvijas simtgadei “Laima” 2018. gadā uzsāks ražot divas no pagājušo dekāžu iemīļotākajām konfektēm, par kurām būs saņemtas visvairāk Latvijas iedzīvotāju balsis. Ikviens ir aicināts balsot par savu iecienītāko konfekti mājas lapā http://laima.nostalgija.lv līdz 2017. gada 17. novembrim.